Zgoda UOKiK na przejęcie Merlin.pl
2013-04-08
Czerwona Torebka otrzymała zgodę na przejęcie spółki Merlin.pl, lidera sprzedaży internetowej. Pozytywną opinię na przeprowadzenie transakcji wydał UOKiK.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na przejęciu przez Czerwoną Torebkę S.A. kontroli nad Merlin.pl S.A. To jedyna formalna decyzja instytucji państwowej wymagana do przeprowadzenie transakcji. Akwizycja zostanie sfinalizowana do końca II kwartału br.
W jej wyniku w skład Grupy Kapitałowej Czerwona Torebka wejdzie jeden z najstarszych polskich sklepów internetowych o silnej i rozpoznawalnej marce w branży e-commerce, mający w asortymencie książki, zabawki, elektronikę użytkową , drobne RTV i AGD, kosmetyki, odzież oraz artykuły sportowe. W ramach rozwijanej przez Grupę sieci pasaży handlowych otwierane będą punkty odbioru dla klientów zamawiających produkty w sklepie Merlin.pl.
 
Merlin.pl od lat znajduje się w czołówce e-sklepów o największej liczbie transakcji realizowanych wysyłkowo. Może pochwalić się ofertą blisko 320 tys. produktów, ponad 2 milionami zarejestrowanych klientów oraz prawie 150 tysiącami realizowanych zamówień miesięcznie. 
 
Czerwona Torebka S.A. za majątek przejmowanej Spółki zapłaci własnymi akcjami. Na 25 kwietnia br. zwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym będą głosowane uchwały  dotyczące dwóch emisji prywatnych. Pierwsza dotyczy nieco ponad 1,5 mln akcji serii E, która będzie skierowana do właścicieli przejmowanego Merlina. Druga emisja obejmie do 3,6 mln papierów serii F, a pozyskane z niej środki posłużą dokapitalizowaniu przejmowanego e-sklepu (teraz kapitał Czerwonej Torebki S.A. dzieli się na 51,7 mln walorów).